Bu site, tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

Anneler Günü Öncesi Etik Hediye Seçim Rehberini İncele! - Şimdi Keşfet

        

Local Makers Yeni Gelenler - Şimdi Keşfet

        

Bodrum - Local Makers Guide

Bu soğuk kış günlerinde sizlere içinizi ısıtacak ve Ege sahillerinde hayaller kurdurup, planlar yaptıracak bir rehber hazırladık. Bu rehber için geçen senenin Kasım ayına dönüyoruz ve sizi Bodrum’un bu aylarda bile üzmeyen huzurlu havası ile baş başa bırakıyoruz! 

Bodrum rehberi fikriyle beraber biletler alındıktan sonra ilk iş Ha Lâ Bodrum Hotel arandı ve bu kısa ziyaretimiz için rezervasyonlar yapıldı. Ha Lâ Bodrum’da 500 senelik tarihi bir yapının içinde, mandalina ve limon ağaçlarıyla dolu olan avlusunda keyif yaparak ve akşamları da @katipbodrum ‘un enfes kokteyllerini tadarak konaklayabilirsiniz. Keyifli bir kahvaltıdan sonra ilk durağımız uzun zamandır mimarisini ve kütüphanesini fazlasıyla merak ettiğimiz Zai Bodrum oldu. Burası hem iç hem de dış mekanlarında kitap okuyarak bir gününüzü geçirmek ya da hafif bir öğlen yemeği için birebir. Zai’nin iç rahatlatıcı ortamından ayrılmak zor olsa da günbatımı seyretmek için çıktığımız yolda bizi Fika Coffeeshop karşılıyor. Begonvillerin arasında gizlenmiş arka bahçesinde bir kahve molası veriyoruz. Yavaşlayıp, anın keyfini çıkararak bir mola vermek için muhteşem bir durak. Bodrum ziyaretimizin bir diğer önemli noktası ise: Gibi Bodrum

Kumbahçe tarafında, harika bir manzara ve beyazlar içinde, tam da Bodrum gibi ama yeni şeyler söyleyen bir tasarım dükkanı! İçerisinde yaşamı kolaylaştıran, zamansız ve sürdürülebilir tasarım ürünler bulabileceğiniz bu dükkan, imece usulü oluşturdukları bir yuva olarak gören 6 arkadaş tarafından kurulmuş. Bizi ağırlayan Mehmet, Beyza, İrem, Merve, Tarık ve Gökhan’a çok teşekkür ederiz. Unutmadan söyleyelim, Gibi bir tasarım dükkanı olması dışında Kungurlu Bakkaliyesi’nin lezzetli tatlıları için de uğrayabileceğiniz bir kafe! Gibi’de geçen bir günün ardından keyif yapmak için İstanbul’da yaptığı şarap tadımlarından tanıdığımız yakın dostumuz Atakan ile buluşuyoruz. Tadım Atölyesi tarafından kurulan ve sanat ile şarabı buluşturan Chora, bizim için büyüleyici manzaranın eşliğinde keyifli şaraplar tadıp, taze makarnalar denediğimiz bir akşama ev sahibi oluyor. 


 

Dönüş yolunda ani bir plan değişikliği ile rotamızı değiştirip, Maker’larımızdan Goya Botanicals‘ın Gökova’daki üretim tesisini ziyaret ediyoruz. Sürdürülebilir tarım ve yerel üretimin desteklenmesi farkındalığıyla, %100 doğal tıbbi ve aromatik bitki yağları üreten Gökçe ve Onur ile sizi daha önce tanıştırmıştık. Atölyelerinde kahve eşliğinde yangınlardan sonraki bölgedeki değişim, çevredeki yerel üretim faaliyetleri ve günlük rutinleri üzerine bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

 

 

Turumuzun son durağı olmasını planladığımız, açılmasını uzun zamandır beklediğimiz Sinek Sekiz Yayınevi’nin Dalyan’daki dükkanını ise ne yazık ki açıkken yakalayamadık ve bir sonraki ziyaretimize bıraktık. Ancak bölgeyi ziyaret etmeyi planlayanlar için bu durağı da listelerine eklemelerini kesinlikle öneriyoruz.

Kısa ziyaretimize çoğunu sığdıramasak da Bodrum’daki yeme-içme seçeneklerinden de bahsetmemiz gerekirse bizim keşiflerimiz şu şekilde oldu: 


Merkezde konaklamak için önerdiğimiz Ha Lâ Bodrum Hotel, bizim için en iyi kahvaltı seçeneği oldu, akşamları da yine günü burada Katip Bodrum kokteylleriyle noktaladık.Kokteyl içelim ama kale manzaralı bir yer olsun, günü batıralım diyenler için: Yula Bodrum


Bodrumda iyi kahve & sağlıklı atıştırmalıklar için: Fika Coffeeshop & Raw Love You

Zeytinyağlılar ve ev yemekleri için: Sade bir Ege Mutfağı & Havan'dan Bodrum

Kendi halinde eski usül bir meyhane arayanlar için önerimiz: Mahmut Kaptan Bodrum
Ancak uyarmamız gerekiyor, Mahmut Kaptan yazın denize çıkıyor ve bu nedenle Bodrum merkezindeki meyhanesi 28 yıldır yazın kapalı, kışın açık.


Keyifli bir ortamda hem dinlenip hem lezzetli şeyler tatmak için: Zai Bodrum 

Lezzetli atıştırmalıklar olsun hem de iyi bira olsun diyenler için: Pab Gastro Pub & Beach

Bodrum’da lezzetli bir Burger yemek isteyenler için: Vula Bodrum

Şarap sevenler için önerimiz: Bodrum’un en iyi şarap barı diyebileceğimiz Chora Bodrum
Tadım Atölyesi tarafından kurulan bu mekanda sanat etkinlikleriyle beraber şarap tadımlarına dahil olabilir, tapasları ya da taze makarnası için ziyaret edebilirsiniz.

 

Local Makers rehberlerine önerilerde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz! Rehberlerimiz hakkında daha fazla detayı ve diğer lokal önerilerimizi instagramda #localmakersguide etiketi altında bulabilirsiniz.

İlham olan herkese teşekkür ederiz! 

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

Alışveriş Sepeti

Satın alınabilecek başka ürün yok

Sepetiniz şu anda boş.