Şebnem Kurtul

Şebnem Kurtul İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli atölyedelerdeki usta ellerden cam eğitimi almaya başladı. Camın, sanat ve tasarım bilgisini ve el becerisini aktarabileceği, üretim anında ona en çok heyecan veren yol olduğunu keşfettiğinde kendi atölyesini açmaya karar verdi.

İlham Kaynağı : Çocukluğundan beri sanata ve doğaya ilgi duyan tasarımcının en büyük ilham kaynağı doğal formlar. O’na heyecan veren örneğin dalga formunu tasarımına yansıtırken renk bileşimleri ve kompozisyonlarında sanat eğitiminden faydalanıyor. Doğal bir malzeme olan cam ve tasarımları arasında oluşturduğu bağlantıyı şöyle anlatıyor : ‘Cam büyülü bir malzeme ; renklerle, formlarla oynarken heyecanlı bir çocuk gibi içinizi titreştiren , özümsenen teknik bilgiler ve sanat tutkusunu bir araya getiren ve anda-akışta kalarak her seferinde  yeni deneyimler kazandıran bir uğraş. Cam tasarımı yapma süreci her malzemede olduğu gibi onun dilini konuşmaya başlayabildiğimizde bize cevap veriyor ; katı bir malzeme 180 derceden yüksek bir ısıda erime noktasına geldiğinde o anı yakalayarak cama kalıcı şeklini verme heyecanını yaşamak benim için en güçlü meditasyon’.

Çizgisi : Yeni koleksiyonuna hem doğadan gelen yaşama sevincini hem de camla her seferinde karşılaşma anındaki hislerini anlatan neşe anlamına gelen ‘joy’ adını veren Şebnem Kurtul, yaratım sürecinde açığa çıkan pozitif enerjisinin tasarımlarına sahip olan kişilere de geçtiğine inanıyor. Sıcak cam eritme ve füzyon tekniklerini kullanarak, camı gümüş ve pirinçle birleştirip özgün işçilikteki küpe, kolye ve yüzüklere dönüştürüyor. Her birini birbirinden farklı renklerde ve formlarda tasarladığı cam takılarını takan kişiler aynı zamanda tek tek elle üretilmiş sanat eserlerini üzerlerinde taşıyor.


Eski Yazı Yeni Yazı

0 yorum

Bir yorum bırak

Lütfen not edin, yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.