Peronut - Ahsen ATASEVEN KURUAHMET ve İsmail KURUAHMET

Peronut adını verdiğimiz markamızda gerçek hindistan cevizi kabuklarını dönüştürerek tamamı el yapımı kaseler, kuplar, küpeler, saksılar vs. üreten ceviz, zeytin, çam gibi ağaçlarla da ürün yelpazesini genişleten doğa dostu ve atıksız bir hayatın mümkün olduğunun farkındalığında bir ekibiz.

Ahşap oyma çok sevdiğimiz, ağaca şekil vererek yeni şeyler üretmekten keyif aldığımız bir hobiydi. Ağaçlara şekil verirken hindistan cevizinin mucizesini keşfettik. Özünü kullandığımız meyvenin kabuğunu da işe yarar kılmak istedik. Araştırmaya başladığımızda bir çok ülkede insanlar tarafından bunun yapıldığını gördük ancak hindistan cevizinden ürünler satan herkesin uzak doğudaki üreticilerin  ürettiği  aynı model ürünleri alıp bunları sattığını, bu yüzden hepsinin aynı sıkıcılıkta olduğunu gördük. Biz özgün tasarımlar deneyerek farkımızı ortaya koymak istedik. Çıkan sonuçlar hem bizi hem çevremizi memnun etti. Biz de ürünlerimizi diğer herkesle buluşturmak istedik ve sıradanlıktan uzak özgün tasarımlara sahip, tamamı el yapımı ürünlerimizi satışa sunduk.

Amacımız; hindistan cevizi meyvesinin yenilip, içilip, yağından faydalanırken kabuğunun da çöp olmadığını, değer kazandığını, atıksız, dönüşebilen ve şık ürünlerin mümkün olduğunu göstermek.  Bunun yanı sıra ömrünü tamamlamış ağaçları dönüştürerek yeniden hayatlarımıza katmak.

 

Dönüştürmeyi seviyoruz bu yüzden bir minibüs aldık ve bunu da hep hayalini kurduğumuz karavana dönüştürdük. Tamamını kendi ellerimizle yaptığımız karavanımız şimdi tam zamanlı yuvamız ve atölyemiz oldu. Biz artık yollardayız. Can dostumuz Momo (kendisi çok tatlı bir pug olur.) ile beraber dolu dolu bir hayat sürüp, severek dönüştürdüğümüz ürünleri insanlarla buluşturarak  bu yolda karşılaştığımız diğer sokak canlarının gıda, su veya sağlık ihtiyaçlarını giderirken başka şehirler, ülkeler ve dünya görmek istiyoruz.

Herkese doğaya saygılı, atıksız ve dönüşebilen bir yaşam dileriz.


Eski Yazı Yeni Yazı

0 yorum

Bir yorum bırak

Lütfen not edin, yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.