Darwin’s Botanicals - Tuğay Güven

World Bank verilerine göre endüstriyel kirliliğin yaklaşık olarak %20’si kumaş boyama esnasında gerçekleşiyor. Sadece Çin’de yeraltı sularının %90’ı kirli ve bu sudaki toksik kimyasalların 72 tanesi kumaş boyamaya ait. Sadece 1 tane tshirt’ün üretiminde 2270 litre su harcanıyor. Buna rağmen üretilen tekstil ürünlerinin %60’ı aynı sene sonunda ya tüketim fazlası olarak kalıyor ya da çöpe atılıyor. Bu ağır ve acı tablo karşısında harekete geçmemiz gerektiğini düşünerek 2017 senesinde Darwin’s Botanicals’ı kurdum.  

Darwin’s’te doğanın yaşam döngüsünde atık olmamasından ilham alarak, bu döngüyü gündelik hayatımıza uygulamak için çalışıyoruz. Yaşam evresinin sonuna gelmiş bitkilerin, çiçek, meyve ve yapraklarını çöpe atmak yerine, onlardan elde ettiğimiz renkleri doğal kumaşları boyamak için kullanıyoruz. Toplumda belli bir atık ve ileri dönüşüm farkındalığı yaratabilmek adına hem yetişkinler hem çocuklarla atölyeler gerçekleştiriyor, sosyal medya hesaplarımızdan evde yapılabilecek reçeteler paylaşarak bitkisel boyamayı gündelik hayatın bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz.  

Petrol ya da yağdan üretilen, fabrikalarda sentezlenen, yenilenemez ve geri dönüştürülemez sentetik boyaların aksine bu doğal boyalar sayesinde ileri dönüşüme ve döngüsel modaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. 


Eski Yazı Yeni Yazı

0 yorum

Bir yorum bırak

Lütfen not edin, yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.